تازه های همراه سیب

آیفون ۱۳ از شایعات تا حقایق!

اطلاعاتی مبنی بر تاریخ عرضه محصولی جدید از اپل، آیفون ۱۳

محصول جدید خانواده اپل، چه برتری هایی دارد؟ این سوالی است که خیلی زود به آن پاسخ خواهیم داد. خانواده آیفون ۱۳ احتمالا اواخر سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد. منابع مختلف ذکر کرده‌اند، تحول بزرگی در کار نخواهد بود و تمرکز این شرکت بر روی اصلاح طراحی، بهبود داخلی و یا دوربین‌هایی قوی‌تر است. ناگفته نماند که همه این‌ها در حد حدس و گمان هستند. با ما همراه باشید تا این حدس و گمان‌ها را بررسی کنیم.

زمان عرضه:

آیفون 13 از شایعات تا واقعیت

طی ۱۰ سال گذشته، شرکت اپل به طور مداوم در همایشی ابتدای ماه سپتامبر، از گوشی‌های پرچمدار خود رونمایی کرده و ۱۰ روز بعد، انها را در بازار عرضه کرده است. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، نظم برنامه‌ها در سال ۲۰۲۰ دست خوش تغییرات شد. معرفی آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو به ماه اکتبر موکول شد و آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ پرو مکس، ظاهرا به دلیل کمبود قطعات در فرایند ساخت در ماه نوامبر عرضه شدند. درباره قیمت آیفون ۱۳ اطلاعات کمی در دست است. انتظار می رود آیفون ۱۳ قیمتی شبیه به آیفون ۱۲ داشته باشد. قیمت این گوشی‌ها بیش از سری آیفون ۱۱ بوده که آن هم به دلیل اضافه شدن ۵G و چند ویژگی فنی دیگر است. این احتمال هم وجود دارد که آیفون بعدی، آیفون ۱۳ نامیده نشود. چراکه عدد ۱۳ در مناطقی از جهان، از جمله ایالات متحده یک عدد بدیمن تلقی می شود! بنابراین ممکن است اپل بخواهد از این عدد صرف نظر کند و ایفونی با نام جدید معرفی کند.

پیشرفت‌های احتمالی آیفون ۱۳:

آیفون 13 از شایعات تا واقعیت

احتمالا شاهد طراحی نسبتاً مشابه‌ای با آیفون ۱۲ خواهیم بود. به خصوص در فناوری صفحه نمایش! البته با اندکی تغییر. استففاده از نمایشگری با نرخ تازه‌سازی بالا، ویژگی‌ای بود که برای ایفون ۱۲ در حد شایعه باقی ماند. شایعه‌ای که در رابطه با آیفون ۱۳ احتمالا به حقیقت بدل شود. استفاده از چنین ویژگی سبب می‌شود صفحه نمایش هنگام بازی، بالا و پایین کردن صفحه یا به هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی روان‌تر باشد. به نظر می‌رسد مهمترین پیشرفت آیفون ۱۳ پرو، همین افزایش نرخ تازه سازی از طریق الگوی LTPO باشد. احتمالا شرکت به همان روشی که در صفحات ایپد پرو دیدیم، عمل کند. همچنین خواهیم ‌توانست نرخ تازه‌سازی را با توجه به فعالیتی که انجام می‌دهیم، تغییر دهیم.

نرخ‌ تازه‌سازی بالا، رویای گیمرها!

آیفون 13 از شایعات تا واقعیت

شایعه دیگر، مربوط نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتزی صفحه نمایش است. اگر چنین چیزی واقعیت پیدا کند، مطمئنا تنها در دو عضو از خانواده چهارتایی آیفون ۱۳ وجود داشته باشد. یعنی آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس! در نتیجه آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی از این امتیاز محروم خواهند شد.عده‌ای معتقدند که اندازه این گوشی با اندازه آیفون ۱۲ یکسان خواهد بود اما بعضی دیگر معتقدند اندازه ای کوچکتر از ایفون ۱۲ خواهد داشت! البته همه این‌ها فعلا در حد حدس و گمان باقی مانده‌اند. نکته دیگری که در رابطه با صفحه نمایش نسل بعدی آیفون‌ها مطرح است استفاده از حسگر اثر انگشت زیر صفحه نمایش است.

رویای حافظه‌ای به اندازه کامپیوتر با آیفون ۱۳ محقق می‌شود!

منبعی دیگر، خبر از محصولی جدید با فضای ذخیره سازی یک ترابایتی در سال ۲۰۲۱ میدهد. این شرکت تا به حال فضای ذخیره سازی ای با این حجم برای تلفن های هوشمند خود در نظر نگرفته است. اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، احتمالا از این امتیاز ویژه در در مدل‌های پرو این گوشی استفاده شود. پس امیدواریم که ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ برای آیفون‌هایی با فضای ذخیره سازی ۱ ترابایتی آماده باشید! در نهایت اگر این اطلاعات صحت داشته باشد، ممکن است شاهد عرضه گرانترین آیفون در سال آینده باشیم. چرا که یک ترابایت، حجم زیادی برای یک تلفن همراه است.

دوربین‌های رویایی:

آیفون 13 از شایعات تا واقعیت

مینگ شی کو تحلیلگر این عرصه، که به اطلاعات اپل نیز دسترسی دارد، درباره‌ی دوربین‌های این تلفن همراه گفت که دوربین آیفون ۱۳ پرو ممکن است به جای لنزهای شش عنصری،با گشودگی دیافراگم ۲.۴ از لنزهای پنج عنصری با گشودگی دیافراگم ۱.۸ پشتیبانی کند. گزارشات ISO جدید حاکی از آن است که شرکت اپل به دنبال افزودن دوربین پریسکوپ به گوشی های آینده است. با این دوربین‌ها، امکان بزرگنمایی بیشتر نسبت به مدلهای فعلی فراهم می‌شود، شاید تا ۱۰ برابر بزرگنمایی! آن هم بدون افزایش ضخامت گوشی برای جا دادن اجزای تشکیل دهنده دوربین! البته؛ ممکن است از این قابلیت تا زمان رونمایی از ایفون ۱۴ یا حتی نسخه‌های بعدی استفاده نشود. گزارشات همچنین حاکی از آن است که نه تنها مدل ایفون ۱۳ پرو  بلکه هر چهار مدل آیفون ۱۳ ممکن است مجهز به اسکنر LiDAR باشند. در کل در رابطه با دوربین‌های ایفون ۱۳ اطلاعات زیادی در دسترس نیست اما انتظار می‌رود اپل برای دوربین‌های این مدل به عنوان عاملی متمایز کننده از سری ۱۲، فکری ویژه کند.

باتری با ویژگی‌های جدید:

شایعاتی نیز، مبنی بر معرفی آیفون بی سیم در سال ۲۰۲۱ وجود دارد که البته ممکن است به وقوع نپیوندد. این امکان وجود دارد این شرکت تنها یک تلفن همراه بی سیم داشته باشد. به این معنا که فقط از شارژ بی سیم استفاده کند و خبری از شارژر سیمی نباشد. منابع مختلفی به این چنین ادعاهایی پرداخته اند؛ اما اکثر آنها فکر می‌کنند فقط یک مدل از این خانواده، یعنی آیفون ۱۳ پرو مکس بدون پورت خواهد بود. مینگ شین گو تحلیلگر این عرصه، گفته است که قسمت جلوی باتری آیفون ۱۳ ممکن است به فناوری برد نرم تغییر کند، چنین چیزی می‌تواند سبب تغییراتی مانند کاهش سایز باتری، بدون کاهش ظرفیت آن شود. یک امتیاز انحصاری برای شرکت اپل نیز وجود دارد! بله “شارژ ایمن”! این ویژگی از بیش از حد شارژ شدن گوشی جلوگیری می‌کند حتی اگر برای مدت طولانی به برق متصل باشد. مثلا برای تمام شب. با این حال دلیل نمی‌شود که همیشه از آن استفاده کنیم!

فناوری ۵G و اتصالات بی سیم آیفون ۱۳:

آیفون 13 از شایعات تا واقعیت

به احتمال ۹۹ درصد پشتیبانی از فناوری  ۵G در آیفون‌های ۲۰۲۱ نیز ادامه داشته باشد. اما انتظار می‌رود این شرکت به دستگاه‌های mmWave یا sub-6 روی بیاورد و امکان صرفه جویی در  مصرف هزینه را برای شما به وجود اورد. اگر فناوری mmWave در کشور شما در دسترس نباشد، شما تنها می‌توانید به استفاده از نسخه‌های Sub-6 بسنده کنید. اپل هر دو نسخه از فناوری  ۵G را در آیفون ۱۲ گنجانده است. چیزی که سبب افزایش قیمت این تلفن همراه شد؛ به خصوص در ایالات متحده. داشتن فناوری‌های بی سیم، سبب شده تا به این درک برسیم که آیفون ۱۳ قرار است برخی از اتصالات Wi-Fi 6E را برای پیوند سریعتر به وب و فضای ابری متصل کند.

آنچه از آیفون ۱۳ انتظار داریم:

با اطلاعات کمی که برای این تلفن هوشمند داریم، لیستی از ویژگی‌هایی که علاقه مندیم تا در ایفون نسل بعد ببینیم، تهیه کرده ایم. برخی از این موارد با آنچه که قبلا ذکر شد مطابقت دارد.  برخی دیگر اما، فقط مواردی است که علاقه مندیم تا اپل در نسل بعدی تلفن‌های همراه خود لحاظ کند.

۱.دوربین بزرگ ارتقا یافته

تغییرات جزئی در جهت ارتقا دوربین، در سری ایفون ۱۲ لحاظ شد اما این تغییرات به حدی جزئی بودند که امیدمان، ناامید شد . انتظارات بر این است در سال ۲۰۲۱ شاهد یک دوربین ارتقا یافته باشیم. امیدواریم این شرکت با یک دوربین جدید بتواند بازار هدف را در دست بگیرد.

۲. افزایش طول عمر باتری

آیفون ۱۲ و ۱۱ از نظر عمر باتری تفاوت زیادی با یکدیگر نداشتند. بنابراین امیدواریم که در اینده شاهد تمرکز بیشتر در سطح دوام باتری های تلفن های اپل باشیم. در هیچ یک از اعضای خانواده ایفون، بجز ایفون مینی ۱۲ این موضوع صحت ندارد که این مدل بدترین دوام باتری را در این سری دارد. اما به اندازه کافی قابل قبول است و می توان روزانه با آن کنار امد. اما انتظار می رود تا این شرکت تغییری مثبت در عمر باتری های خود ایجاد کند.

۳. آیفون ۱۳ مینی

ما آیفون ۱۲ مینی را واقعاً دوست داریم. همچنین علاقه مندیم که عضو ثابتی دراین خانواده باشد. در سال ۲۰۲۰ گوشی های کوچکتری که به اندازه تلفن های پرچم دار قابلیت دارند بسیار کم هستند ، بنابراین ما علاقه مندیم تا شرکت اپل  متعهد شود تا فکری برای تغییر سایز آیفون ۱۳بکند.

۴. کاهش قیمت

بسیار بعید است اگر این اتفاق برای ایفون ۱۳ رخ دهد. اما با افزایش قیمت آیفون ۱۲ نسبت به آیفون ۱۱ ، امیدواریم که شاهد کاهش دوباره ی قیمت ان در سال ۲۰۲۱ باشیم. شایعات مبنی بر این است که این شرکت تنها از فناوری  ۵Gاستفاده خواهد کرد، این ممکن است به اپل اجازه دهد تا قیمت خود را دوباره کاهش دهد.

۵. خداحافظی با ۶۴ گیگابایت حافظه

آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ هر دو با فضای دخیره سازی ۶۴ گیگابایتی در دسترس می باشند. ما معتقدیم که فضای کافی برای یک گوشی هوشمند در سال ۲۰۲۰ وجود نخواهد داشت. برخی از افراد می توانند فضای ذخیره سازی خود را مدیریت کنند. اما اگر می خواهید از تلفن خود بیشترین استفاده ممکن را بکنید، به احتمال زیاد بعد از چند سال استفاده از دسترس خارج خواهد شد.انتظارات بر این است که اپل تلفنی با ظرفیتی حداقل ۱۲۸ گیگابایتی در سال ۲۰۲۱ معرفی کند. امیدواریم که قیمت انواع تلفن ها با توجه به فضای ذخیره سازی، بیشتر و مقرون به صرفه تر باشد.

۶. نمایشگری با نرخ تازه‌سازی بالا

یک دیگر از شایعات برای آیفون ۱۲ ، صفحه نمایشی با افزایش  نرخ تازه سازی است که علاقه مندیم در آیفون ۱۲شاهد آن باشیم تا بتواند آن را در کنار تلفن های هوشمند خود در بازار حفظ کند. این از ان دست پیشرفت هایی است که تا زمانی که از ان بهره نبرید به ارزش ان پی نخواهید برد و تفاوت ان را حس نخواهید کرد.

۷. گزینه‌هایی بهتر برای شارژ دستگاه

تصمیم اپل مبنی بر قرار دادن شارژر ها درون جعبه ایفون ۱۲ تصمیمی لحظه ای بود. طبق عقیده شرکت اپل، این خلاقیت سبب کاهش تولید زبالهمی شود.  اگرچه این امر صحیح است اما این کار بهترین و راحت ترین روش نیست. امیدواریم در اینده این شرکت یک روش بهتر برای جایگزینی شارژر به  متقاضیان ان ارائه دهد. در حالی که شارژر در حالت عادی در جعبه وجود ندارد. بهتر است هر آیفون با کوپن شارژر همراه باشد که در صورت نیاز به شارژر بتوانید با پرداخت هزینه ای بیشتر، ان را دریافت کنید اما اگر از قبل راهی برای شارژ تلفن خود دارید به احتما زیاد تحت تاثیر این ویژگی از خرید ان منصرف می شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *